Meresõidukäevõru
Meremehe elukutse pole kunagi kerge olnud. Seda seostati paljude ohvrite, igapäevaelu raskuste ja ka haigustega, sageli toidupuuduse ja karmide karistustega isegi väiksemate süütegude eest. Aeg liigub edasi ja koos sellega tsivilisatsiooni areng. Meremehed ei pea tänapäeval enam taluma ebainimlikke töötingimusi, kuid üks asi jääb samaks. Igatsus pere, lähedaste ja kodu järele pikkadel ja kaugetel ümbermaailmareisidel.
Selle raske ja tänapäeval hinnatud elukutse kohta on loodud palju legende, sümboleid, laule ja filme. Üks legende räägib, et meremehed kandsid spetsiaalseid käevõrusid, mis tõid neile õnne ja andsid turvatunde. Armastatud inimesele kingitud, pidid need meenutama armastavaid abikaasasid, kes asuvad kaugetele ja ohtlikele reisidele. Käsitsi punutud käevõrud olid pärast sadamasse naasmist kallimale sagedaseks kingituseks. Mõnikord öeldakse, et need vaprad rändurid kasutasid neid käevõrusid oma otsaesiselt higi pühkimiseks või sidusid need oma lähedastele õnnekingiks.
Tänapäeva kaunilt käsitsi valmistatud merekäevõru kirjeldades ei saa mainimata jätta selle isikupärase ehte sümboolikat:
- Sõlm: kiindumuse, armastuse ja sõpruse, elu kaitse ja surematuse sümbol, meremehed uskusid, et see hoiab neid merel ohutuna. Sõlmekäevõru oli neile õnnevõru.
- Ankur: lootuse, enesekindluse, turvalisuse sümbol; paindumatus; kannatlikkust, rahu ja ustavust.
Pakkuge endale turvatunnet või kinkige kallimale armastust mereliste käevõru ehetega.